Prirodna Kozmetika Mirta

ZAŠTO JE VAŽNO NJEGOVATI KOSU PRIRODNIM PROIZVODIMA?

Nije tajna da se sve više i više ljudi okreće prirodnijim proizvodima za njegu kose. Riječ je o proizvodima bez silikona, parabena, sulfata i sintetskih konzervansa. U ovom ću članku istražiti što su prethodno spomenuti sastojci, na koji način oni loše djeluju na vašu kosu i zašto je važno zamijeniti ih proizvodima za njegu koji sadrže prirodne sastojke.

 

SILIKONI 

Silikoni se često koriste u sredstvima za njegu kose kako bi joj dodali sjaj i regenerirali je. Njihova osnovna zadaća je da oblažu dlaku tankim premazom i na taj način sprečavaju gubitak vlage iz same vlasi, te je štite od nepovoljnih vanjskih utjecaja kao što su UV zračenje, hladnoća, toplina ili mehanička sila. Kosa nakon uporabe šampona sa silikonima postaje sjajnija, podatnija i laka za češljanje.

Međutim, silikoni imaju i negativnu stranu. Nakon duže i učestale uporabe kosa može gubi na volumenu, postaje slijepljena i masna. To se dešava upravo zbog nastanka debljeg sloja filma oko ovojnice vlasi kojim silikon opterećuje i otežava kosu. Razlog tome je što silikoni nisu topivi u vodi već se tijekom vremena nakupljaju na vlasi i kosa ponovo postaje suha i lomljiva. Rezultat: silikoni daju samo trenutačni efekt sjaja, a dugoročno oštećuju kosu.

Kako onda imati sjajnu i njegovanu kosu bez upotrebe silikona; postoji li zamjena za njih?

Postoji! Biljna ulja imaju vrlo sličan učinak na kosu. Oštećenoj i suhoj kosi vraća sjaj, pojačava intenzitet boje te nevjerovatno zaglađuje vlasi. Osim toga, pozitivno djeluje na korijen kose i vlasište, štiti od UV zračenja te drugih negativnih utjecaja iz okoliša. Korištenjem  proizvoda za pranje i njegu kose koja, umjesto silikona, sadrže prirodna ulja, kao što su ulje avokada, makadamije, kokosa, argana, jojobe, shea maslac isl., imat ćete dugoročno njegovanu i zdravu kosu.

 

 

PARABENI

Paraben je najjeftiniji oblik kemikalije koji se koristi za produljenje roka trajanja proizvoda. Parabeni su prisutni u gotovo svim komercijalnim proizvodima za njegu kože i kose. Međutim, brojna istraživanja su pokazala da su parabeni potencijalno opasni i kancerogeni. Također su i hormonski razarači,  mogu oponašati estrogen i uzrokovati mnoge probleme, uključujući rak dojke.

Srećom, danas se mnoge tvrtke bave ovim zdravstvenim problemima i razvijaju proizvode bez parabena tako da se na tržištu može pronaći zaista veliki izbor šampona, regeneratora, seruma i maski na bazi prirodnih sastojaka, što je predivno! Svakako birajte proizvode koji u svom sastavu imaju što manje parabena i njegovih izvedenica.

 

KONZERVANSI 

Čemu služe konzervansi u kozmetici? Proizvodi koji u svom sastavu sadrže visok postotak vode su posebno osjetljivi na kvarenje, stoga im se dodaju razne kemijske supstance s ciljem sprečavanja rasta i razmnožavanja mikroorganizama, uzročnika njihovog kvarenja. Takve kemijske supstance nazivamo konzervansima. Njihova zadaća je da produljuju trajnost kozmetičkog proizvoda bez promjena pozitivnih organoleptičkih osobina proizvoda (boja, miris, izgled) i da osiguraju zdravstvenu ispravnost.

U proizvodnji prirodne kozmetike prednost se daje prirodnim konzervansima poput ekstrakta sjemenki grejpa, raznim kombinacijama eteričnih ulja i drugih biljnih ekstrakata ali i nekim sintetskim konzervansima kao što je INCI nazivom Dehydroacetic Acid (and) Benzyl Alcohol (trgovački naziv je Geogard 221. Naime, Geogard 221 je konzervans prihvaćen od strane od ECOCERTA-a kao sintetski konzervans dozvoljen za uporabu u ekološkoj i organski certificiranoj kozmetici.

 

SULFATI

Sulfati su u osnovi molekule koje privlače vodu i ulje i to im svojstvo dozvoljava da odvoje prljavštinu i ulje od vaše kože i kose. Međutim, oni to tako djelotvorno rade da osim prljavštine, uklanjaju i prirodna ulja i proteine koja se nalaze na vašoj koži i kosi. Također, uklanjaju i boju s obojene kose i oštećuju folikulu vlasi. A pitali ste se zašto vam kosa brzo izgubi sjaj i boja izblijedi nakon bojenja…Isto tako, osim što uz nečistoću sulfati uklanjaju i sastojke koji su bitni za zdravlje kože, oni mogu izazvati i alergijske reakcije. Također su štetni za osobe koje pate od ekcema, psorijaze ili nekog drugog problema s vlasištem i kožom.

Stoga, izbjegavajte sulfate koliko god možete i birajte proizvode koji su izrađeni na bazi kokos glukozida. Taj kozmetički sastojak je puno blaži, izrađen je na bazi šećera i ima blagotovorno djelovanje na kosu. Proizvodi koji sadrže kokos glukozid malo manje pjene, ali savršeno uklanjaju nečistoće. Zapamtite – što se više proizvod pjeni znači da u sebi sadrži više štetnih sulfata!

 

Umjesto zaključka evo još nekoliko korisnih savjeta:

 

1.Pažljivo čitajte deklaracije i u INCI sastavu potražite neki od ovih sastojaka:

Shea maslaca, kokosovo ulje, ulje makadamije, oraha, jojobe, masline, ricinusa, avokada, med, glicerin, aloe vera sok / gel, tinkture koprive i kamilice, eterična ulja ružmarina, čajevca. Ako u sastavu šampona nema niti jedan od ovih sastojaka, zaobiđite ga i odaberite onaj u čijem sastavu ih ima što više sa ovog popisa.

 

2. Napravite detoksikaciju kose i vlasišta

Štetne tvari iz okoliša, prašina, odumrle stanice kože na vlasištu i prvenstveno, ostaci iz proizvoda za pranje i oblikovanje kose, čine kosu teškom i začepljuju pore. Kosa gubi sjaj, postaje dosadna i mlitava, a ponekad i vlasište postane masno te svrbi. Najjednostavniji način kako da joj pomognete je da napravite temeljito čišćenje kojim ćete isprati nakupljenu nečistoću i ukloniti tvrdokorne ostatke i naslage kako bi kosa vratila svoj sjaj, lakoću i svježinu. Sada je pravo vrijeme za to, a do prekrasne kose trebaju vam samo 4 jednostavna koraka:

  1. češljanje – prije pranja kose temeljito iščetkajte ostatke proizvoda za oblikovanje kose, nečistoću i prašinu; za ovu namjenu najbolje bi bilo koristiti češalj od pravog drveta
  2. piling – za ovu namjenu možete sami napraviti vrlo jednostavan piling: pomiješajte 1 žlicu soda bikarbone, 1 žlicu šampona (nekog prirodnog, po mogućnosti) i 5 kapi eteričnog ulja čajevca. Umasirajte u tjeme, isperite. Ovaj piling će djelovati antigljivično pa je odličan i za rješavanje problema s peruti
  3. pranje – nakon pilinga dvaput temeljito umasirajte šampon u kosu. Za pranje preporučujemo šamponom ružmarin-kopriva koji će kosu očistiti, tonizirati i umiriti vlasište
  4. njega – na kraju pošpricajte vlasište i kosu rižinom vodicom koja je pravi čudotvorac za kosu; redovitom primjenom kosa će ojačati, postati bujnija a pospješit ćete i njen rast

šampon ružmarin kopriva i rižina vodica za kosu

 

O moćnom djelovanju RUŽMARINA i KOPRIVE kosu više možete pročitati OVDJE.

 

3.Pijte dnevno 2 šalice čaja od ružmarina!

Ružmarin je svestrana biljka, vrlo ljekovita I korisna, kako u kuhinji, tako I u pripremi kozmetike. Listovi ružmarina bogati su beta karotenom/Vitamin A, vitaminima B1B2,B3B6 te B12biotinom te vitaminom CDE i K. Zbog ovako impresivnog sastava ružmarin je pravi prirodni lijek za oporavak kose, a najbolje ćete ga iskoristiti u obliku čaja: ulijte u šalicu kipuće vode dvije do tri čajne žličice svježeg ili suhog lišća ružmarina, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte dvije šalice čaja dnevno kako biste spriječili ispadanje kose zbog slabe cirkulacije, ali i potaknuli rast nakon kemoterapija.

Nadam se da sam vas ovim člankom barem malo potaknula na razmišljanje da u svoju svakodnevicu počnete postepeno uvoditi ljekovito bilje koje može biti vrlo moćan nadomjestak za pojedine supstance u proizvodima za njegu kože i kose!

Košarica0
U košarici nema proizvoda!
Nastavite s kupovinom
0
Odaberite polja, možete koristiti drag and drop za poredak.
  • Fotka
  • Šifra
  • Ocjena
  • Cijena
  • Stanje
  • Raspoloživost
  • U košaricu
  • Opis
  • Sadržaj
  • Težina
  • Dimenzije
  • Dodatne informacije
Click outside to hide the comparison bar
Usporedi
1€ = 7.53450 kn